Ma Kecskemét


Fuvolás Szakmai Nap a kecskeméti Kodály iskolában.
KECSKEMÉT, 2024.11.28.

10.00-11.00
○ A magyar fuvolázás elmúlt kétszáz éve és európai beágyazódása – könyvbemutató. Előadó: Czeloth-Csetényi Gyula és Szilágyi Szabolcs

11.15-12.30 (két előadás)
○ A Doppler testvérek metodikai gondolkodásmódjának rekonstrukciója. Előadó: Czeloth-Csetényi Gyula
○ A fuvola evolúciója a 19. században. Előadó: Szilágyi Szabolcs

○ 12.30 ebéd szünet

13.00-15.00
○ TANITÁSOK: Pulius Emese, Dratsay Ákos, Szilágyi Szabolcs bemutató tanítása, kurzusok.
○ Köznevelési Fórum. Fórumbeszélgetés a fuvolaoktatás jelenlegi helyzetéről.
15.00
○ A fuvola és fajtái. A fuvolaválasztás lehetőségei. Előadó: Thomas Miklós, a Hangszerklinika tulajdonosa.

Posted in Napról-napra | Tagged , | Leave a comment

Budapest – Kecskemét

Két Fuvolás Szakmai Nap, az egyik már megtörtént a Szent István Gimnáziumban,
a másik hamarosan következik a kecskeméti Kodály iskolában.

KECSKEMÉT, 2024.11.28.

10.00-11.00
○ A magyar fuvolázás elmúlt kétszáz éve és európai beágyazódása – könyvbemutató. Előadó: Czeloth-Csetényi Gyula és Szilágyi Szabolcs

11.15-12.30 (két előadás)
○ A Doppler testvérek metodikai gondolkodásmódjának rekonstrukciója. Előadó: Czeloth-Csetényi Gyula
○ A fuvola evolúciója  a 19. században. Előadó: Szilágyi Szabolcs

○ 12.30 ebéd szünet

13.00-15.00
○ TANITÁSOK: Pulius Emese, Dratsay Ákos, Szilágyi Szabolcs bemutató tanítása, kurzusok.
○ Köznevelési Fórum. Fórumbeszélgetés a fuvolaoktatás jelenlegi helyzetéről.
15.00
○ A fuvola és fajtái. A fuvolaválasztás lehetőségei. Előadó: Thomas Miklós, a Hangszerklinika tulajdonosa.

2024. november.12. – Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola.

12:00-12:45 A magyar fuvolázás elmúlt kétszáz éve és európai beágyazódása – könyvbemutató. Előadó: Czeloth-Csetényi Gyula és Szilágyi Szabolcs

13:00-13:45 Az alsó regiszter hangképzésének problematikája. Előadó: Böröcz Katalin

14:00-14:20 A Doppler testvérek metodikai gondolkodásmódjának rekonstrukciója. Előadó: Czeloth-Csetényi Gyula

14:25-14:45 A fuvola evolúciója  a 19. században. Előadó: Szilágyi Szabolcs

15:00-15:45 Köznevelési Fórum. Fórumbeszélgetés a fuvolaoktatás jelenlegi helyzetéről.

16:00-16:45 A fuvola és fajtái. A fuvolaválasztás lehetőségei. Előadó: Thomas Miklós, a Hangszerklinika tulajdonosa

.

Posted in Napról-napra | Tagged , | Leave a comment

Aki utolsó óráiban fuvolázott…

Az aradi vértanúk utolsó óráiról több történetet is megőrzött az utókor emlékezete. Az egyik történet, Láhner György tábornokról szól, aki Pestről Nagyváradra telepítette át a fegyvergyártást az előrenyomuló osztrák csapatok elől.

Láhner György tábornok

Láhner Besztercebányán született  Zólyom vármegyében 1796. október 6-án, a szabadságharc alatt ő volt a hadiipar felelőse. Ötvenhárom évesen végezték ki a születésnapján, és gyóntatópapjától tudjuk, hogy utolsó éjszakáján Donizetti Lammermoori Luciá-jából  a haldokló Edgar búcsúáriáját játszotta fuvoláján.

Bell'alma innamorata

Fehérvári Hiradó, 1883. szeptember-december (4. évfolyam, 35-52. szám), 1883-10-14 / 41. szám -

Forrás: Arcanum

Posted in Napról-napra | Tagged , | Leave a comment

Két dolgozat – egy korszak

Egy régi sorozatom újítom fel, amelyben hazai, fuvolával kapcsolatos dolgozatokból tallózom a teljesség igénye nélkül. Úgy esett, hogy két anyag is hasonló korszakot fed le, sőt mindkettő a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán készült. Ám a két dolgozat teljesen más témát taglal, a maga nemében mindkettő hiánypótló.

Illés Eszter – II. Frigyes szerepe a fuvola irodalomban, a kultúra-mecenatúra jelentősége a porosz királyi udvarban (klikk az ikonra)

Lázár Zsófia – 18. századi egybillentyűs fuvolán alkalmazott artikulációs technikák – Szimpla-, dupla- és triplanyelv korabeli francia, német és angol források alapján. (klikk az ikonra)

Ugyan itt található dr. Drahos Béla dolgozata is, amelynek témája a klasszikus fuvolhang – de erről korábban már írtam.

Posted in Napról-napra | Tagged , | Leave a comment

San Antonio

Most már biztos és nem titok, hogy könyvünk az Egyesült Államokba utazik. Szilágyi Szabolcs már képviselhette a kötetet tavaly ezen a kontinensen, most National Flute Association éves, szám szerint 52. konvencióján vesz részt több féle megjelenési formában. Szólókoncertje mellett egy egyórás prezentációt ad kötetünkről – amely példátlan érdeklődést jelez, hiszen a könyv ebben a pillanatban angolul nem elérhető – valamint bemutatja Johannes Brahms Magyar táncok sorozatának teljes fuvola-zongora átiratát a Wm. S. Haynes standján, az Universal Edition gondozásában, illetve részt vesz a NFA legjelentősebb versenyének, a Young Artist Competition zsűrijében.

Itt olvashatjuk a Papageno adott interjúját:

https://papageno.hu/blogok/magyar-fuvolatortenet/2024/07/szilagyi-szabolcs-interju/

Kedvcsinálóként kiragadok néhány, számomra érdekfeszítő gondolatot az fenti anyagból:

Észre kell venni, hogy a történeti kutatások csak kontextusba téve értelmezhetők, máskülönben száraz, leckefelmondásszerű felsorolással találkozunk, még csak gondolatkísérletet sem téve az összefüggések felismerésére. A cél pedig nem ez, hanem egy komplex látásmód kialakítása volt. Ez, a külföldi fuvolakultúrák szemszögéből nézve értelmezhetetlen helyzet mutatja, hogy létezik egy érzelmi szál.

Ki merem jelenteni, hogy a kötet fogadtatása generációnként eltérő. Egyfelől pont az ilyen jellegű anyagok hiánya magyarázza, hogy kitapintható egyfajta apátia. A szakirodalom oly mértékben hiányos itthon abban a szegmensben, ami a könyvünk fókuszát jelenti, hogy szinte már fel sem tűnik. Talán ennek lehet a következménye, hogy ma sok fiatal számára a fuvolázás pusztán önmegvalósítást jelent.

Én úgy látom, hogy a kötetnek ma nincs itthon alternatívája, és a következő generációk már sokkal több információ és tudás birtokában fognak a pályára kerülni. Lesz talán egy átmenet, de hiszem, hogy szignifikáns különbséget mutat a kötet tartalmának ismerete. Gyulával sokszor felemlítjük, hogy bárcsak a mi időnkben is lett volna valami ehhez hasonló anyag. A könyvet egyébként biztosan nagyon sokan forgatják, hiszen a tartalmával rendszeresen találkozunk közösségi platformokon, egyelőre forrásmegjelölés nélkül.

A konvenció másik magyar résztvevője Ittzés Gergely, aki fellépése és zsűrizése mellett bemutatja új, a Schott kiadónál megjelent (The Flute Expedition) sorozatának néhány darabját.

Posted in Napról-napra | Tagged , | Leave a comment

Ordas Iván – Hadik András

Valószínűleg a Hadik című film irányította rá a figyelmet Ordas Iván regényére, amely újra kiadásra került mostanában. A regény első kiadása a Móra Kiadónál látott napvilágot 1987-ben. Ahogy azzal már korábban is foglalkoztam ezeken az oldalakon Hadiknak köszönhetjük, hogy II. Frigyes egyik fuvolája Magyarországra került. A kérdés – legalábbis fuvolás oldalról – annyi, hogy maga Hadik volt e érdekelve a fuvolajátékban. Most ezzel kapcsoltban kerül elő érdekes adalék Ordas Iván tollából.

    Forrás: Moly

A regény tényekre és azok írói fantázia által kiegészített mozzanataira épül, mivel Hadik életét teljes részletességében nem ismerjük. De szerző a könyv végén közöl egy időrendi tábláztat, amely tényszerű adatokat tartalmaz és hangsúlyozza, hogy nem regény része, csupán arra szolgál, hogy néhány történelmi egybeesést jobban elhelyezhessen az Olvasó. Ebben azt olvashatjuk, hogy 1786-ban – amely Andrásfalva alapításának és II. Frigyes halálnak az éve is  – Hadik megismerkedett Mozarttal. Ez a meglepő mozzanat mindenképp arra utal, hogy Hadiktól nem lehetett idegen a zene. Sajnos nem derül ki, hogy Ordas ezt az adatot honnan vette, és már meg sem lehet kérdezni, mert 1998 óta nincs köztünk. Ordas Iván még egy meglepő megállapítást tesz az időrendi táblázat végén, a következő mondatokkal zárja a könyvét:

Hadik András - Forrás: wikipédia

“Tegyük hozzá az eddigi száraz adalékokhoz, hogy Hadik András szép könyvtárat, numizmatikai gyűjteményt hagyott hátra utódaira. (…) Szerette a zenét, otthonában rendszeresen muzsikáltak. Udvarias volt, halkszavú és előzékeny. Ritkán nevetett. Furcsa katona volt.”

Posted in Napról-napra | Tagged , | Leave a comment

Barokk fuvola

Arra gondoltam kicsit összefoglalom a barokk fuvolával kapcsolatos múltamat. Már régóta tervezek egy írást ezzel kapcsolatban, de most, hogy részt veszek Csalog Benedek mesterkurzusán nem halaszthatom tovább.

Az 1990-es évek elején került a kezembe először ilyen modell. Úgy alakult, hogy apám, Csetényi Gyula triója, a Magyar Barokk Trió – amely alapvetően modern hangszeres formáció volt – rövid ideig kipróbálta a barokk hangszereket is. A fuvolához egy papírra írt fogástáblázaton kívül semmilyen segédanyagom nem volt, és abban az időben hangzó példát is nehezen lehetett találni. Hamarosan én is vettem egyet, sőt a következő években különféle formációk tagjaiként együtt léptünk fel apámmal barokk fuvolával, többek között Bécsben és Berlinben is. Vagyis két barokk fuvola volt a családban, az enyém világosra pácolt volt. Mindkét hangszert Rudolf Tutz készítette Innsbruckban, közvetlenül tőle vettük.

Életem első darabja, amelyet nyilvánosan adtam elő barokk fuvolán egy teljesen különleges mű volt. Bécsben Mozart Betulia liberata (1771) című operájában játszottunk, amelyben összesen egy alkalommal, az első felvonásban szólal meg a két fuvola. Itt a fuvolák – amelyet eredetileg nyilvánvalóan az oboisták szólaltattak meg – C-dúr hangnemben kísérik a szoprán énekest, oly módon, hogy az első, illetve második hegedűt kettőzik meg. A feladat már csak a hangnem miatt sem volt egyszerű.

A későbbiekben több kamaraművet is megszólaltattunk, de 1994 körül már szólóban is koncerteztem barokk fuvolán. Az első ilyen hangversenyre az első munkahelyemen, a IX. kerületi Ádám Jenő Zeneiskolában került sor, ahol modern és barokk fuvolán felváltva játszottam. Telemann, Händel, Carulli művei szólaltattuk gitáros kollégámmal, Kozma Lászlóval. (Ő ma is kollégám, most is játszottam vele az alábbi videón). Nemsokkal később a Miskolci Főiskolán előadtam Telemann D-dúr fantáziáját. Egyébként hivatalosan az első olyan hangversenyt, amelyen barokk és modern fuvola egy előadó által szólalt meg Olga Ivusheikova adta a Péceli Nemzetközi Fuvola Fesztiválon 2018-ban, – azaz csaknem 25 évvel később.

Mindezek ellenére érdeklődésem az évek folyamán elhalt a barokk fuvola irányában. A szakma nem értette mit akarok ezzel a modellel, a vegyes – barokk, modern – koncertet sem értették. A modern hangszeresek úgy vélték kényszerből fordultam a traverso felé (akkor az volt a sztereotípia, hogy az megy barokk hangszerre, aki “nem vált be” a modern fuvolán…), a historikusok, meg vagy nem is tudtak rólam, vagy ha igen, nem értették, hogy egy jó-modern fuvolás miért orientálódik ebbe az irányba. A történet vége tehát az lett, hogy a kilencvenes évek vége felé eladtam a szép – egyébként kitűnő tulajdonságokkal rendelkező – barokk fuvolámat. Ha jól emlékszem Kertész Ildikó vette meg.

De körülbelül tíz éve azt kezdtem észrevenni, hogy egyre többen fordulnak a barokk fuvola felé a modern-fuvola játékosai közül, szinte már mindenki ezzel a típussal jár mindenfelé, természetesen a modern hangszer mellett. Egyszerűen valahogy divat lett belőle. Ezért néhány éve újra elővettem a sötétre pácolt, immár legalább 25 éves barokk fuvolát. Ebben a könyvünk alkotói folyamata is közre játszott, de az is, hogy ma már sokkal több az elérhető hangzó és elméleti anyag, mint amikor először futottam neki ennek a területnek.

Talán meglepő, de az utóbbi években szinte soha sem játszottam barokk klasszikus zenét ezen a modellen, ezért is mérföldkő, hogy hamarosan csatlakozom Csalog Benedek mesterkurzusához, amely kb. 30 éves barokk fuvolás múltam első mesterkurzusa lesz. (Még annyi hozzá tartozik a teljes történethez, hogy már tavaly is részt akartam venni, de a munkám mellett egyszerűen nem jutottam el a felkészülésig, nem tudtam megtanulni a darabokat). Rendkívül izgalmasak ennek a fuvolafajtának a szinte végtelen lehetőségei, amelyek éppen tökéletlenségéből adódnak. Könnyen lehet, hogy a mesterkurzussal kissé elkéstem már, valószínűleg már soha nem lesz belőlem avatott barokk fuvolás, de a kurzust nagy érdeklődéssel várom.

Csalog Benedek nyitóhangversenye:

https://benedekcsalog.wixsite.com/barokkfuvolakurzus24

https://the-quantz-project.com/

Posted in Napról-napra | Tagged , , | Leave a comment

Új terület

Nyilván az évtizedek folyamán a szakma kialakít egy képet az egyes szereplőkről, őket valahova elhelyezi, és minél több idő telik el ez a kép egyre erősebben rögzített. És minden újdonság, új lépés ehhez képest nehezen értelmezhető a környezet, a szakma számára. Meglehet, hogy a saját szakmai környezetem még a könyv megalkotását sem tudta igazán velem kapcsolatban értelmezni – és ezt meg is értem – de közben megyek tovább a saját elképzelésem által kijelölt irányomban. Ennek egyik új állomását láthatjuk itt, amely már hosszabb ideje az előkészítés állapotában volt, de most eljött az idő, hogy nyilvánosság elé kerüljön.

Míg az elmúlt évtizedekben számos olyan terület jelent meg külföldön zenészek számára, amely az önfejlesztés, személyiségfejlesztés témakörét célozza meg, addig az a terület nálunk még gyerekcipőben jár, vagy éppen még abban sem. Olyan új lehetőséget kínálok, amelynek célcsoportja a fiatal pályakezdők művészek mellett felölei a hangszeres tanárokat, zenekari játékosokat, akár egyénileg, de csoportosan is. A lóasszisztálta önismereti folyamat az állat asszisztálta tanulás/önismeret területét (AAL – Animal Assisted Learning) kapcsolja össze a coaching-al, amely ebben a formában talán az első itthon, amelyet zenész kínál saját szakmájának. Az alábbi videó némi segítséget nyújt abban a tekintetben hogyan képzeljünk el ezt a folyamatot:

Posted in könyvajánló, mentális technikák, videó | Tagged , | Leave a comment

Nemzetközi érdeklődés – “Fuvolás sorsok a 20. századi Magyarországon”

Fokozódik a nemzetközi érdeklődés könyvünkkel kapcsolatban. Ismét a Babel Flute hasábjain jelent meg egy cikk, ezúttal Ozsvárt Viktória anyagából, aki a 20. századi, magyar fuvolás sorsokból készített egy összeállítást a nemzetközi olvasóközönség számára. Óriási dolog, hogy a Babael Flute oldalán közel 80 nyelven elérhető az anyag!

A teljes 11. szám tartalmai: https://thebabelflute.com/edition-xi/

A közösen jegyzet cikk linkje:

https://thebabelflute.com/fuvolas-sorsok-a-20-szazadi-magyarorszagon/


Posted in Napról-napra, cikk | Tagged , | Leave a comment

Ma Miskolc


.

Posted in Napról-napra | Leave a comment